Během let se i masivní dřevěná podlaha ocitne v pozici, kdy je její renovace nebo oprav nezbytná. Jednak ztratí svůj lesk, může být popraskaná nebo dokonce se mohou objevit i mezery mezi jednotlivými prkny. Podlaha tak vrže, prkna nedrží stabilitu a celkově není dokonalá. Jak jí tedy dát nový kabát? Jednoduše! Stačí se poohlédnout po spolehlivé a profesionální firmě, která se zabývá renovací dřevěných podlah a je po problému.

Renovace masivních dřevěných podlah a také renovace palubek vyžaduje především odbornost a praktické zkušenosti. Není to jednoduchá záležitost a tak by každý, kdo uvažuje o takové renovaci, měl určitě oslovit profesionály.

Dokonalost a originalita v každém kusu dřeva. I takové mohou být dřevěné podlahy.

Kdy je potřeba podlahu renovovat

Jak už bylo řečeno, i podlaha je po létech používání zašlá a nevzhledná. Renovace masivní dřevěné podlahy, ale i renovace palubek či parket je možná jen v případě, nevykazuje – li materiál známky hniloby nebo napadení škůdci a není vlhký. Dřevěná prkna, dřevěné parkety i dřevěné palubky mohou být vyschlé a prohnuté, mohou bát poškrábané, mohou se mezi jednotlivými dřevěnými díly vyskytnout mezery a to je právě doba, kdy je vhodná renovace. Každá taková dřevěná podlaha dostane nový kabát a bude opět sloužit několik let svému majiteli.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či návštěvu technika?

Jak na to?

S klidným svědomím může majitel domu vše přenechat profesionálům. Důležitá je příprava. Je třeba provést tyto úkony:

  • vyklizení místnosti
  • zhodnocení stavu podlahy
  • broušení povrchu podlahy ( odstraní se tak zašlé nečistoty, mastnota, rýhy,..)
  • tmelení podlahy a míst, která to vyžadují ( mezery mezi jednotlivými deskami, prohlubně, hluboké rýhy,..)
  • v případě trvalého poškození dřevěných dílů nebo jen některých kusů, je třeba tyto díly vyměnit
  • broušení povrchu podlahy, tentokrát do hladka( finální broušení, kde se upraví povrch podlahy, podlaha bude hladká a připravena na povrchovou úpravu)
  • očištění podlahy po broušení (vysátí přebytečného prachu, kterého je opravdu hodně)
  • lakování, voskování, olejování ( povrchová úprava, která chrání podlahu před mechanickým poškozením a vlhkostí)

Co dělat v případě, že se přece jen vyskytnou desky, které jsou nenávratně znehodnoceny? Tady je určitě nutná výměna jednotlivých dřevěných dílů. Podklad se musí dobře očistit od starého lepidla, musí se vyrovnat a pak stačí lamely znovu přilepit. Následně se musí jen případné mezery zatmelit a pokračuje se broušením a lakováním.

Podobným technologickým postupem se provádí renovace palubek. Jen s nepatrným rozdílem, zde se nemohou použít k broušení výkonné podlahové brusky. V tomto případě lze renovace palubek provést za pomoci elektrických ručních brusek, které usnadní práci a palubky jsou zase jako nové.