Stejně jako podlaha dotváří celkový vzhled místnosti,  je nezbytné vnímat i zeleň v domě, bytě či ve firmě jako pozitivní prvek, jež dotváří příjemné prostředí okolo nás.

Vertikální zahrady jsou moderním designem zahrad pocházející z Japonska. Jedná se v podstatě o nový přístup při vytváření zeleného prostoru kolem nás.

Tento moderní styl lze nazvat živým obrazem nebo živou omítkou.

Graseko

Výhody a funkce vertikální zahrady

Výhodou vertikálních zahrad je jejich umístění jak v bytech, tak v domech nebo ve firmách.  Tento typ zahrady je nízkonákladovým designem pro výstavbu vertikální terénní úpravy a může si jej dovolit téměř kdokoliv. Hodí se ke všem typům podlah. Lze je využít v interiéru jako okrasnou zahrádku, živý obraz či živou omítku, tak  i v exteriéru jako ozdobu zděného platu běžné zahrady.

Kromě estetické funkce je hlavní výhodou vertikální zahrady tepelná regulace, která zajišťuje uchování tepla uvnitř budovy především v zimě a chladných teplot v letních měsících. Tato funkce výrazně snižuje náklady na vytápění. Vertikální stěny vytvářejí speciální mikroklima, ke kterému dochází v důsledku zvýšení vlhkosti vzduchu. Přispívají tak k rychlejšímu zpracování oxidu uhličitého na kyslík.

 

Umístění vertikální zahrady

Ještě před samotnou realizací je vhodné promyslet, kam vertikální zahradu umístíme. Interiér: Vzhled i celkové rozmístění květin v interiéru musíme podřídit nejen zvolenému typu podlahy, ale také výběru zdi, na kterou zahradní ozdobu umístíme.

Vhodným typem podlahové krytiny do místnosti s plánovanou vertikální „zelenou“ stěnou se jeví jak porcelánové či keramické dlaždice, tak i vinyl v roli či podlahová krytina z luxusního vinylu. I povrchově dobře ošetřený beton má vynikající odolnost proti vodě. Přijatelnou podlahovou krytinou v interiéru s vertikální stěnou může být i laminátová podlahová krytina nebo linoleum. Nový zahradnický design lze využít prakticky kdekoliv.

Umístění vertikálních zahrad volíme zpravidla do prostor, které jsou velmi vyhřáté sluncem, kdy zvlhčují okolí a vytvářejí i stinné místo.

Exteriér: V exteriéru je vertikální zahradou myšlena zeleň na fasádě domu nebo betonovém plotě. Lze ji využít i jako oplocení zemědělských budov z rekreační oblasti nebo uzavření pozemku před nepříjemnými pohledy sousedů. V exteriéru tak plní vertikální zahrady funkci ochrannou tak okrasnou.