Stěrkové hmoty mohou tvořit nejen dokonale hladké, ale také strukturované povrchy.
Strukturovaná stěrka je takový povrch, který není homogenně hladký, ale vyskytují se na něm změny povrchu v podobě hrubších míst nebo například prohlubní. Strukturované dekorační stěrky mají mnoho podob.
Výrazné struktury se hodí na malé plochy.
Dekory s výraznými strukturami se obecně hodí na malé plochy. Tam je totiž potřeba docílit výraznějšího efektu. Dále se hodí tam, kde není požadavek na stoprocentně snadnou omyvatelnost povrchů. Výrazné struktury se proto nehodí na podlahy nebo na výrobu kuchyňské desky. Vhodnými místy jsou například krby nebo dekorativní stěny.
Vyrovnání podkladu a nanášení stěrky
Před samotným stěrkováním, je třeba mít perfektně připravený podklad. Veškeré výstupky a nerovnosti je potřeba zbrousit a vysát. Praskliny je naopak potřeba doplnit. Vhodným materiálem pro jejich doplnění jsou například akrylové tmely. Pokud vyrovnáváte více než pětimilimetrovou vrstvu, nemůže chybět diletační vložka. Po vyrovnání a vyčištění povrchu je potřeba nanést penetraci, ta se volí dle typu povrchu, na který je nanášená. Skvělé je, že stěrku lze nanášet na mnoho různých povrchů.
Stěrku je možné nanášet pomocí malířského válečku nebo nerezovým hladítkem. Možné je nanášet i silnější vrstvu, která se následně dohladí. Na stěnách lze vytvořit nejrůznější struktury dle přání. Je možné tvořit výškraby, napodobeniny kavern a podobně. Výrazné struktury se lépe tvoří z hustší směsi, protože lépe drží tvar. Na závěr aplikace je potřeba nanést speciální lak na hydroizolaci, a to zejména v případě, že jde o stěrku do koupelny, kuchyně nebo na toaletu.