Podlahy všeobecně vyžadují kvalitně odvedenou práci, protože jde o nejzatíženější část domu. V opačném případě by mohlo dojít k popraskání podlahy jako základny nebo k jiným deformacím. Při rekonstrukci nebo v případě novostavby se podlahy dále vyrovnávají vyrovnávací nebo samonivelační stěrkou, která následnou pokládku podlahy pak usnadní. Samotný proces ale není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Sádrové stěrky mohou dokonale vyrovnat podklad a již zhruba po 3 hodinách je podlaha prakticky suchá, pevná a stabilní.
Díky sádrovým nivelačním stěrkám je podklad vyrovnán a dokonale hladký, připraven pro další použití.
Charakteristika
Sádrové stěrky nelze použít v místnostech s vysokou vlhkostí. Ale naopak jsou tyto stěrky vhodné pro podlahové vytápění a hodí pro syntetické lité nebo stěrkové finální nátěry povrchů. Sem patří epoxidová, polyuretanová i akrylátová podlaha. Velmi se hodí do provozů, kde je požadována vysoká odolnost povrchové vrstvy, která je poměrně hodně zatěžována.
Pokládka sádrové stěrky je možná na povrch pro různé druhy podlah, například linoleum, dlaždice, parkety. A také pro následné nalévání podlahy pomocí směsi epoxidové nebo akrylové kompozice. Pokud majitel domu plánuje instalovat podlahové vytápění, je vhodné použít právě sádrové stěrky, protože mají dobrou tepelnou vodivost. Výplňová vrstva může mít až 10 cm, takže se tyto směsi dobře vyrovnávají. Samonivelační sádrová stěrka schne o něco déle než cementová a cena je zde také nižší.
Mínusy
Samonivelační stěrky nejsou vhodné do venkovního prostředí. Nehodí se ani jako finální vrstva bez další povrchové ochrany do trvale vlhkého prostředí, prostředí s chemickým zatížením zejména kyselinami, organickými rozpouštědly či ropnými produkty.