Podlahy všeobecně vyžadují kvalitně odvedenou práci, protože jde o nejzatíženější část domu. V opačném případě by mohlo dojít k popraskání podlahy jako základny nebo k jiným deformacím. Při rekonstrukci nebo v případě novostavby se podlahy dále vyrovnávají vyrovnávací nebo samonivelační stěrkou, která následnou pokládku podlahy pak usnadní. Samotný proces ale není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Sádrové stěrky mohou dokonale vyrovnat podklad a již zhruba po 3 hodinách je podlaha prakticky suchá, pevná a stabilní.

Díky sádrovým nivelačním stěrkám je podklad vyrovnán a dokonale hladký, připraven pro další použití.

Charakteristika

Sádrové stěrky nelze použít v místnostech s vysokou vlhkostí. Ale naopak jsou tyto stěrky vhodné pro podlahové vytápění a hodí pro syntetické lité nebo stěrkové finální nátěry povrchů. Sem patří epoxidová, polyuretanová i akrylátová podlaha. Velmi se hodí do provozů, kde je požadována vysoká odolnost povrchové vrstvy, která je poměrně hodně zatěžována.

Pokládka sádrové stěrky je možná na povrch pro různé druhy podlah, například linoleum, dlaždice, parkety. A také pro následné nalévání podlahy pomocí směsi epoxidové nebo akrylové kompozice. Pokud majitel domu plánuje instalovat podlahové vytápění, je vhodné použít právě sádrové stěrky, protože mají dobrou tepelnou vodivost. Výplňová vrstva může mít až 10 cm, takže se tyto směsi dobře vyrovnávají. Samonivelační sádrová stěrka schne o něco déle než cementová a cena je zde také nižší.

Mínusy

Samonivelační stěrky nejsou vhodné do venkovního prostředí. Nehodí se ani jako finální vrstva bez další povrchové ochrany do trvale vlhkého prostředí, prostředí s chemickým zatížením zejména kyselinami, organickými rozpouštědly či ropnými produkty.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či návštěvu technika?

Pokládka sádrové stěrky

V procesu aplikace se vyrovnávací sádrová stěrka rozprostře po povrchu a vyplňuje veškeré nedokonalosti – praskliny, mezery, díry, aj. Kompozice má vynikající přilnavost k podkladu. Po zaschnutí se vytvoří tvrdá, rovnoměrně vodorovná vrstva, vhodná pro pokládku parket, dlaždic, laminátu a dalších typů podlahových krytin. Samonivelační směsi se používají k renovaci všech typů prostor, včetně obytných a průmyslových. Aplikace na všechny typy podkladů je povolena. Stačí den, aby kompozice zaschla a získala potřebnou hutnost a stabilitu.

Vlastnosti samonivelačních podlahových směsí přímo závisí na jejich účelu a složení. Pokládka sádrové stěrky, ale i jiné nivelační stěrky vyžaduje preciznost a kvalitu provedené práce. Neméně důležitým faktem je i dobré zaschnutí jak samotné sádrové stěrky, tak i penetračního nátěru.

Zkrácený popis práce

  • odstranění staré podlahy
  • odstranění nečistot
  • vysušení podkladu
  • nanesení penetračního nátěru
  • nanesení nivelační stěrky ( za předpokladu, že je v místnosti 10 až 25 stupňů)