Moderní povrchová úprava prošla několika kvalitativními změnami, především z hlediska designu a vlastností. Mnoho moderních materiálů je také vyrobeno na základě sloučenin umělých a přírodních složek, a díky takové technologii vznikl i vinyl. Mnoho spotřebitelů asi neví, že jde o vícevrstvý materiál, který obsahuje mimo jiné i křemenec a vápník.

Vinyl je poměrně mladšího data než linoleum, ale už nyní lze říci, že jde o jednu s nejmodernějších a velmi oblíbených podlah vůbec. Na trhu se spotřebitel může setkat s opravdu širokou škálou barevných kombinací a také s imitacemi jiných materiálů, kde vévodí především napodobenina dřeva a kamene. Svou oblíbenost si ale také získaly díky svým vlastnostem.

Estetika materiálu není omezena jen na širokou škálu barev.

Vlastnosti

Vinylové podlahy jsou pružné, jsou také odolné proti mechanickému poškození, povrch může být strukturovaný nebo dokonce v protiskluzové úpravě, kdy je pokládka vinylové podlahy vhodná pro místnosti s vlhkým prostředím. Pozitivum tedy určitě je, že tento druh podlahy dobře odolává vlhkosti.
Jednou z dalších výhod vinylových podlah je jejich úžasná pevnost a trvanlivost. Slouží desítky let, aniž by ztratily svůj původní vzhled. Jsou tedy stálobarevné a odolné vůči slunečním paprskům. Zmínit je třeba také tepelně izolační a hlukové vlastnosti.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či návštěvu technika?

Struktura

Vinyl vícevrstvý materiál, jehož hlavními složkami jsou polyvinylchloridové a minerální (nejčastěji křemenné) komponenty. Složení vinylových podlah také zahrnuje stabilizátory, různá plniva, pryskyřice a změkčovadla. Tyto součásti jsou lisovány za tepla do nového materiálu s vícevrstvou strukturou. Základ tedy tvoří PVC a křemenné štěpky, které dodávají podlahám potřebnou pružnost a pevnost. Je to kvůli přítomnosti křemene, že se takové podlahy nazývají křemenný vinyl.

vrchní vrstva – průhledná ochranná vrstva, která chrání vinyl před škodlivými účinky UV záření a tento povlak je zodpovědný za odolnost proti opotřebení, odolnost vůči různým látkám, odolnost vůči vysokým teplotám atd.
druhá vrstva – hlavní dekorativní vrstva, její úkol je estetický
třetí vrstva – základní křemenná vinylová vrstva, je základem cele struktury
čtvrtá vrstva – jejím úkolem je zabránit vibracím nebo rázovému zatížení při chůzi

Zkrácený popis práce

  • odstranění staré podlahové krytiny
  • vyrovnání podkladu
  • odstranění nerovností
  • očištění podkladu
  • pokládka vinylu

Pokládka vinylové podlahy je možná nejen celoplošným lepením, ale je zde možnost i pokládky zámkovým způsobem. Je snadnější a v podstatě je to totožný způsob pokládky, jako u plovoucí podlahy. Samostatnou položkou jsou samolepicí vinylové podlahy, to je možná nejpohodlnější možnost. Na jejich spodní část je ve výrobně naneseno lepidlo, stačí odstranit ochrannou fólii a díly nalepit na podklad.