Trh nabízí širokou škálu materiálů pro pokládku podlahy a mnoho spotřebitelů nadále dává přednost staré dobré parketové podlaze, která se vyznačuje přirozeností a luxusem. Pokládka parket není zrovna jednoduchá, ale vyznačuje se estetikou a půvabem.

Parketová podlaha je vícevrstvá dřevěná podlaha, která se vyznačuje pevností a vyžaduje precizní práci. Navíc taková podlaha nejen krásně vypadá, ale je -li zvolena správně a také pokládka parket je správná, péče je v souladu s normami, pak její životnost dosahuje nejméně 25 let. Podle materiálních možností a osobního vkusu si lze vybrat druhy z nejrůznějších dřevin a to jak z domácích lesních porostů, tak i exotických krajů.

Dřevěné masivní parkety vytvoří dominantu každé místnosti.

Vlastnosti

Každá dřevěná podlaha se vyznačuje pevností a dlouhou životností, která ovšem závisí na správné a pečlivé údržbě. Dřevo má dokonalou a originální strukturu, takže žádný parketový díl není stejný. Výhodou dřevěných podlah je, že se po nějaké době dají renovovat. Není tedy třeba pořizovat podlahu novou.

Dřevěné podlahy patří stále k těm nejoblíbenějším, jsou ztvárněním luxusu a jsou ekologické. Mají tepelně izolační vlastnosti, jsou příjemné na dotek a navíc, dřevo nádherně voní lesem.

Z jakého dřeva lze parkety pokládat

Pokud jde o dřeviny, bambusové a dubové parkety mají své výhody. Bambus se vyznačuje vynikající tvrdostí a dobře odolává negativním faktorům prostředí. Dubové parkety se vyznačují maximální pevností a dlouhou životností, mohou mít méně originální, ale pestřejší vzhled. Vhodný je také modřín, který velmi dobře odolává plísním, je ale trochu dražší.

Masivní parkety mohou být vyrobeny z jedné nebo více vrstev, přičemž nahoře je umístěn nejtrvanlivější materiál. Jádro je obvykle obsazeno relativně měkkou vrstvou s překližkou pod ním.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či návštěvu technika?

Pokládka parket

Pokládka parket je možná jak klasickou technologií (pruhy), tak modernější metodou, jde o styl zvaný rybí kost nebo holandský styl. Volba té či oné technologie do značné míry závisí na typu parket. Dnes existuje několik takových typů.

Nejjednodušší a nejspolehlivější možností pokládky parket je podlaha z překližky nebo dřevovláknité desky odolné proti vlhkosti. Toto vyrovnání téměř úplně eliminuje vychýlení parket a také vrzání parket. Proto je velmi důležité, aby základna byla čistá, rovná a bez nedostatků.

Pokládka parket zámkovým způsobem – tato možnost je nejjednodušší, protože parkety jsou vybaveny speciálním zámkovým systémem a jsou k sobě jednoduše připevněny bez nutnosti pevné fixace nebo lepení. Jde v podstatě o plovoucí způsob pokládky a je nutné parkety pokládat alespoň pár centimetrů od stěny.

Pokládka parket lepením – v tomto případě jsou jednotlivé parketové díly upevněny na podklad za pomoci speciálního lepidla.

Zkrácený popis práce

  • odstranění staré podlahy
  • očištění podkladu, jeho vyrovnání a odstranění nedostatků
  • samotná pokládka parket (zámkovým způsobem nebo celoplošným lepením)
  • případné zbroušení parketové podlahy
  • závěrečné ošetření olejem, voskem, lakem,…