Laminát je poměrně oblíbený materiál, který po správném výběru a správné instalaci způsobí, že podlaha v místnosti bude úhledná a dokonce může napodobovat i přírodní dřevo.

Laminátová podlaha má skvělé vlastnosti a tak ji lze pokládat nejen v soukromých bytech, ale také v komerčních prostorách, jako jsou kanceláře, úřady a podobně. Pokládka laminátové podlahy představuje zámkový způsob, který je vhodný právě pro tento druh podlahy.

Struktura a výhody

Laminát je vícevrstvá podlahová krytina skládající se z horní ochranné vrstvy, dekorativní vrstvy se zvýšenou odolností proti opotřebení, nosné základny a spodní stabilizační vrstvy.

Laminátová podlaha je:

  • antistatická
  • vhodná pro podlahové vytápění
  • odolná proti zátěži
  • dobré izolační a hlukové vlastnosti
  • zachovává si stálobarevnost
  • její údržba je snadná
  • je zde snadná výměna poškozeného dílu

Laminát je cenově dostupná podlaha, což nijak neovlivňuje jeho vlastnosti.

Je třeba zmínit i mínusy. Laminátová podlaha se nehodí do prostor se zvýšenou vlhkostí, jako je koupelna, kuchyně. Proto se musí vzít v úvahu vlastnosti místnosti, kde je pokládka laminátové podlahy plánována, jaká budou zatížení podlahy a stupeň jeho provozu atd. Laminátová podlaha může změnit svůj vzhled i velikost v závislosti na prostředí. Je vhodné nechat laminát přizpůsobit se teplotě a vlhkosti dané místnosti, a proto se nedoporučuje provést instalaci podlahy ihned po zakoupení.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či návštěvu technika?

Podklad pro pokládku

Základem každé pokládky nové podlahy a té laminátové nevyjímaje, je především kvalitní, pevná a rovná základová deska. Správný výběr podkladu zajišťuje dlouhý a bezproblémový provoz laminátu.

Pokládka laminátové podlahy je možná téměř na každý druh základny. Beton musí být suchý a rovný. Pokud by se jednalo o případné nerovnosti, k odstranění závad se používá samonivelační stěrka. I v případě jiného druhu základny je třeba podklad vyrovnat.

Laminátové podlahy se nepokládají blízko stěn. Mezi nimi stěnou a laminátovými dílci by měla být mezera 10 mm. Aby byla vzdálenost po celém obvodu stejná, používají se klínky. Tyto mezery se také nazývají dilatační spáry, protože pod vlivem změn teplot a úrovní vlhkosti v místnosti se laminované desky roztahují a smršťují, tj. dochází k dilataci. Dilatace je proces zvyšování objemu materiálu pod vlivem teplotních podmínek, intenzivního nasycení vlhkostí. Tento proces doprovází téměř všechny stavební materiály s porézní strukturou, jako je cihla, dřevo, OSB deska, laminát atd.

Laminovaná deska má na obou stranách malé drážky. Zámkovým způsobem je tedy možné jednotlivé desky pokládat. Navazující díl laminátu se pokládá pod úhlem 30 stupňů. Doporučuje se zakoupit si malou sadu nářadí na pokládku laminátové podlahy.

Zkrácený popis práce

  • odstranění staré podlahové krytiny
  • vyrovnání podkladu
  • očištění podkladu
  • pokládka izolace (minerální vata, polyuretanová nebo polyetylenová pěna)
  • pokládka laminátové podlahy