Dřevěné podlahy dodávají interiéru opravdu luxusní vzhled. Jejich pořízení je však nákladné a údržba je náročnější než u jiných typů podlah. Dřevo se však odvděčí svojí dlouhou živnostností, kterou jiné povrchy nenabídnou. O dřevo je potřeba se starat, to však i o jiné povrchy podlahy. Důležité je, aby údržba dřevěné podlahy byla pravidelná.

Určitě to není tak, že by se dřevěné podlahy museli každý měsíc olejovat nebo voskovat. Olejování vás čeká zhruba jednou za dva až tři roky. Jak by tedy měla vypadat pravidelná údržba podlahy ze dřeva?

Co je nutné dělat pravidelně? A jak často?

  • Denně je vhodné zametat, případně luxovat prach a drobky.
  • Jednou týdně byste měli vytírat pečlivě vyždímaným mopem nebo hadrem.
  • Jednou za měsíc vytřete pomocí čističe na olejované podlahy
  • Každé dva až tři roky ošetřete podlahu oleji
Máte zájem o nezávaznou konzultaci či návštěvu technika?

Jak olejovat dřevěné podlahy

Díky pravidelnému olejování se dřevěná podlaha stane odolnou a vydrží tak dlouhou dobu. Je však potřeba myslet na to, že musí být udržovaná a opečovávaná opravdu pravidelně.

Před olejováním podlahy je nejprve důležité zbrousit povrch, aby došlo k odstranění starých ošetření a také veškerých nečistot ze dřeva. Broušení se provádí hrubým brusným papírem. Právě broušením by se měl vytvořit rovný povrch podlahy. Po hrubém broušení je třeba zabrousit dřevo jemnějším papírem.

Před aplikací oleje je pak samozřejmě podlahu důkladně vysát a otřít, aby na ní po broušení nezůstaly žádné nečistoty a prach. Samotnému olejování ještě přechází ochrana přilehlých ploch. Poté už je na řadě olejování, které je vhodné provádět v tenkých vrstvách. Když je dřevo nasycené olejem dostatečně, mělo by dojít k vyleštění povrchu.

Po naolejování může dojít k přelakování vodními laky, které zvýrazní barvu dřeva. Finální lakování dodává podlaze speciální ochranu a také usnadňuje její údržbu.