Mozaiková podlaha patřila již v minulosti k dokonalým dřevěným podlahám, které zdobily především šlechtická sídla. Dnes jsou tyto podlahy považovány stejně jako jiné dřevěné podlahy, za jedny z nejpevnějších.

Tyto dřevěné podlahy nabízejí široké spektrum možností pokládky mozaiky, protože lze vytvořit krásné struktury z různých druhů dřeva a tím také různé vzory. Mozaikové desky jsou vyrobeny pouze z tvrdých druhů dřeva, jako je dub, jasan, cedr, javor, olše, merbau, ořech.

Dřevěná mozaiková podlaha je možností, jak vytvořit vlastní originální design.

Charakteristika

Dřevěná mozaika je jedním z umění a řemesel, která má silný estetický dopad. Dekorativní vlastnosti dřeva umožňují vytvářet širokou škálu mozaik. To je zvláště důležité při vytváření sad parket. Pokládka mozaiky je možná celoplošným lepením, ale lze mozaiku pokládat i zámkovým způsobem. Druhý zmiňovaný způsobe je možný v případě, že jde o již zhotovenou mozaikovou kazetu. Jednotlivé čtvercové díly vytváření různé vzory a obrazce, které tvoří podlahu dokonalou.

Vytvoření vlastního designu se navíc neomezuje pouze na prostorové umístění parketových dílů v rámci jednoho modulu, čtverce, desky, ale také na všechny druhy kombinací různých druhů dřeva (dub, javor, jasan), s jejich jedinečnými barvami a speciálními texturami.

Vlastnosti

Dřevěné podlahy jsou všeobecně považovány za jedny z nejpevnějších a nejstabilnějších. U mozaikové podlahy tomu není jinak. Mezi výhody dále patří jejich estetičnost a originální struktura, jsou vhodné pro jedince, kteří trpí alergiemi, mají dlouhou životnost a to zejména v závislosti na údržbě, hodí se do bytových prostor, ale i do společenských sálů, kongresových center a podobně. Dřevo je příjemné na dotek, má také tepelně izolační vlastnosti a v případě potřeby je možné takovou podlahu zrenovovat.

Je třeba také zmínit, že dřevěné podlahy nesnášejí vysokou vlhkost a změny teploty, proto se nedoporučuje v místnostech s vlhkými klimatickými podmínkami. Ve všech ostatních ohledech se jedná o spolehlivý a trvanlivý materiál, který je mimo jiné šetrný k životnímu prostředí a bezpečný pro zdraví.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či návštěvu technika?

Pokládka mozaiky

Pokládka mozaiky není zrovna jednoduchá, ale ne nedostupná. Aby výsledek byl samozřejmě co nejlepší, je potřeba mít dopředu připravený základ. Podkladová deska tedy musí být pevná, čistá a suchá.

Pokládka mozaiky zámkovým způsobem – tato možnost je nejjednodušší, protože parkety jsou vybaveny speciálním zámkovým systémem a jsou k sobě jednoduše připevněny bez nutnosti pevné fixace nebo lepení. Jde v podstatě o plovoucí způsob pokládky a je nutné parkety pokládat alespoň pár centimetrů od stěny.

Pokládka mozaiky celoplošným lepením – v tomto případě jsou jednotlivé díly upevněny na podklad za pomoci speciálního lepidla.

Zkrácený popis práce

  • odstranění staré podlahy
  • očištění podkladu, jeho vyrovnání a odstranění nedostatků
  • samotná pokládka parket (zámkovým způsobem nebo celoplošným lepením)
  • případné zbroušení parketové podlahy
  • závěrečné ošetření olejem, voskem, lakem,…