Dřevěné podlahy se i přes stále modernější inovace podlahových krytin drží na špici oblíbenosti. Jsou to pevné a stabilní podlahy, které mají mnoho pozitivních bodů, proč si ji pořídit v domě. Navíc vypadají v každém interiéru dokonale a doslova hřejivě.

Masivní dřevěné podlahy jsou tradiční metodou renovace vnitřních podlah. Dřevěné desky mohou být použity jako hrubá, vyrovnávací vrstva pro následné pokládání dalších dekorativních materiálů, ale i jako konečná povrchová úprava. Neméně důležitá je i pokládka masivní prkenné podlahy.

Dřevo dělá domov. Dřevěná podlaha jej dělá ještě útulnějším.

Dřevo

O dřevě je známo, že je to již po staletí nejen skvělý stavební materiál, ale jeho originální strukturu nelze nahradit žádnou imitací. Jde o ekologický a zdravotně nezávadný materiál, který je příjemný na dotek, má tepelně izolační vlastnosti a nádherně voní, což je velmi příjemné pro každé prostředí.

Je velmi důležité věnovat pozornost suchosti dřeva. Musí mít určitý obsah vlhkosti, jinak se v průběhu let mezi deskami objeví praskliny a samotné podlahové desky se začnou deformovat.

Výhody prkenných podlah

  • Šetrnost k životnímu prostředí: dřevo je přírodní materiál, proto má prkenná podlaha příznivý vliv na vnitřní klima.
  • Vzhled: dřevěná deska, která nemá na povrchu zjevné vady, vždy vypadá esteticky, dodá každému domovu pohodlí a teplo.
  • Cena materiálu: dřevěná podlahová deska je cenově dostupná a je k dispozici téměř každému.
  • Tepelná izolace: dřevěný povrch dobře udržuje teplo.
  • Životnost a trvanlivost: dřevěné podlahy jsou jednou z nejsilnějších a nejtrvanlivějších. V závislosti na celé technologii pokládky dřevěné podlahy bude takový povrch sloužit velmi dlouho.

Jaké dřevo je pro masivní dřevěnou podlahu vhodné

Masivní dřevěná podlaha musí splňovat určité požadavky, jen tak vydrží dostatečně dlouho. Pro realizaci jsou nejčastěji vybírány jehličnaté stromy. Používá se hlavně modřín, který vykazuje zvláštní odolnost vůči teplotním extrémům a vysoké vlhkosti. Dále je to také kvalitní a pevný dub, ale může to být i sibiřský smrk, americký ořech, jasan, habr aj.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci či návštěvu technika?

Pokládka masivní prkenné podlahy

Pokládka masivní dřevěné podlahy zámkovým způsobem – tato možnost je nejjednodušší, protože jsou desky vybaveny speciálním zámkovým systémem a jsou k sobě jednoduše připevněny bez nutnosti pevné fixace nebo lepení. Jde v podstatě o plovoucí způsob pokládky a je nutné desky pokládat alespoň pár centimetrů od stěny.

Pokládka masivní dřevěné podlahy celoplošným lepením – v tomto případě jsou jednotlivé parketové díly upevněny na podklad za pomoci speciálního lepidla.

Pokládka masivní dřevěné podlahy na dřevěný rošt
– přibíjení dřevěných prken na dřevěný rošt pomocí hřebíků. Důležitá je zde vhodná izolace.

Zkrácený popis práce

  • odstranění staré podlahy
  • očištění podkladu, jeho vyrovnání a odstranění nedostatků
  • samotná pokládka parket (zámkovým způsobem nebo celoplošným lepením)
  • případné zbroušení parketové podlahy
  • závěrečné ošetření olejem, voskem, lakem,…