Čekáte nový přírůstek do rodiny nebo rekonstruujete pokoj pro vaše děti? Pak jistě stojíte před rozhodnutím, jakou podlahu ideální zvolit. Měla by to být podlaha, která něco vydrží. Navíc si na ní děti budou hrát, takže nesmí být chladná. A taky by se na ní mělo držet co nejméně prachu a nečistot. Protože, co si budeme povídat. Starší děti úklidu moc nedají a po těch mladších zase nemáte chuť stále uklízet vy.

 

Ideální podlaha do dětského pokoje

Konají se tu princeznovské plesy, staví se tu lego, dost možná se tu maluje barvami, své místo tu má tvoření z modelíny a pravděpodobně se tu hraje i fotbal. Dětský pokoj si opravdu zaslouží dobře promyslet výběr podlahy. Správná podlaha totiž může podpořit kreativitu dětí. Navíc by měla být pro děti opravdu pohodlná. A jak už bylo řečeno, velmi důležitý je také tepelný komfort.

Final floor

Nejčastěji vyhrává lino nebo vinyl

Lidé nejčastěji sahají po PVC podlahách nebo vinylových podlahách. Pojďme se tedy nyní podívat na výhody jednotlivých typů podlah. Lino nabízí jednoduchou údržbu a navíc ho pořídíte za přívětivou cenu. Určitě vás i vaší ratolest potěší, že je k dispozici velké množství vzorů a barev. A zapomenout nesmíme také na příjemný pocit při chůzi. Spoustu těchto výhod však přináší také vinylová podlaha. Ta je stejně jako lino velmi jednoduchá na údržbu a stejně jako u lina je k dispozici opravdu velký výběr vzorů. Navíc je vinylová podlaha odolná vůči tekutinám a pocitově nestudí. Samozřejmostí je také příjemný pocit při chůzi.

 

Často lidé do dětského pokoje volí také koberce. V dnešní době se však již upouští od toho, aby byl koberec po celé místnosti. Je to logické. V koberci se drží příliš mnoho prachu a navíc se špatně čistí, pokud se na něj něco vylije. Kusový koberec tak může být skvělým řešením a kompromisem. Koberec tlumí hluk, přináší pocit tepla a tlumí také případné pády. Prach vyřešíte snadno běžným vysáváním. Je dobré, že jsou k dispozici koberce s různými motivy, a tak mohou dětem sloužit také jako malé hřiště. Co třeba silnice pro chlapce nebo skákací panák pro dívky? Možná vás nadchne koberec, který je v designu deskové hry. Výběr je jen na vás. A pokdu je dítko starší, určitě je dobré zeptat se také na jeho názor a preference.

Zkuste také marmoleum

Pokud vás netíží finanční stránka věci a můžete do podlahy investovat, pak doporučujeme místo linolea využít přírodního marmolea. To vyniká svou trvanlivostí, ale také zvukovou izolací a hřejivým antibakteriálním povrchem. Jeho údržba také není nitkerak složitá. A z dekorů si určitě vyberete.

 

Na co si dát při výběru pozor

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ podlahy, vždy mějte na paměti, že je důležité se dívat na složení materiálu. Měli byste se v každém případě vyhnout škodlivinám obsažených v některých levnějších materiálech. Hledejte tedy certifikáty o zdravotní nezávadnosti a kvalitě. U koberců je to GUT Gemacht, TÜV. U vinylu je to Greenguard Gold nebo Air Comfort GOLD.

 

Nezapomeňte také, že podlahu nevybíráte na rok. Měla by tedy mít nadčasový design. Vyvarujte se infantilním motivům. Pokud chcete vybrat dětské motivy, pak jedině na kusovém koberci, který po nějakém čase vyměníte.

 

Co když máte doma alergika

Pokud vaše milované dítko trpí alergií, bude třeba to zohlednit ve výběru podlahy. Nejprve bychom rádi vyvrátili jeden mýtus. Ani s alergií se nemusíte bát koberců. Roztoči nežijí v kobercích. Není to pro ně vhodné prostředí. Stopy jejich exkrementů se do koberců dostávají společně s prachem. Je však jasné, že v koberci mohou vydržet dlouhou. Jedinou možností, jak je eliminovat je časté vysávání a to ideálně nejen suché, ale také mokré. Pokud se tohoto chcete vyvarovat, vyberte pro alergické dítě raději podlahu, na které bude prachu ulpívat co možná nejméně. A také takovou, která se bude dobře uklízet. Ideální volbou pro alergiky je vinylová podlaha, případně přírodní linoleum.